ΓΗΠΕΔΟ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ

Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2009

Ήττα με 3-1 στην πρεμιέρα απο τον Άρη

Παρά την εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι Ενωσίτες στο Νέο Ηράκλειο η ανδρική ομάδα βόλει δεν μπόρεσε να τους ευχαριστήσει καθώς έχασε με 3-1 σετ απο τον Άρη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. .

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε τόσο καλά στο πρώτο σετ, αφού παρά το γεγονός πως στην αρχή ακολούθησε τον ρυθμό του Άρη στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τις δεύτερες επιθέσεις κατάφεραν από τα μέσα του σετ να «χτίσουν» διαφορά και να πάρουν τελικά τη νίκη με 25-19. Παίρνοντας δύναμη από τον κόσμο που δεν σταματούσε λεπτό να εμψυχώνει τους «κιτρινόμαυρους», οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ και έδειχναν αποφασισμένοι να φέρουν στα ίσια το παιχνίδι. Η Ένωση πήρε από την αρχή προβάδισμα με 11-4 και 16-7 αντίστοιχα. Ο Άρης μείωσε σε 23-19 ωστόσο το «κιτρινόμαυρο» τμήμα έδειξε χαρακτήρα και μέσα σε χειροκροτήματα πήρε το δεύτερο σετ με 25-20. Η ΑΕΚ όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την αντεπίθεση της καθώς στο τρίτο σετ ξεκίνησε πολύ νωθρά με αποτέλεσμα ο Άρης να εξασφαλίσει από την αρχή το προβάδισμα. Οι παίκτες της Ένωσης το πάλεψαν μέχρι το τέλος ωστόσο ο Άρης επικράτησε με 25-23 με τον Ρουμελιώτη να αποδοκιμάζεται λόγω του πανηγυρισμού του. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή γνωρίζουν την ήττα με 21-25.