ΓΗΠΕΔΟ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ

Κυριακή 31 Μαΐου 2009

ΑΕΚ - ΧΑΝΤΜΠΟΛ : "ΑΕΚαρα φέρε μας το Κύπελλο..."

Την μεγάλη πρόκριση της στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος για πρώτη φορά στην ιστορία της, εξασφάλισε το μεσημέρι του Σαββάτου (30/05) η ΑΕΚ στο χάντμπολ. Οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη υπερέβαλαν εαυτούς και με την θερμή συμπαράσταση 500 και πλέον "κιτρινόμαυρων" πιστών που μετέτρεψαν τις Σέρρες σε Νέα Φιλαδέλφεια, πήραν στην παράταση περήφανη νίκη επί του Διομήδη Αργους.

Η Ενωση (στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ, καθώς ακολουθεί το ματς του Φίλιππου Βέροιας με τον ΓΑΣ Κιλκίς) επικράτησε 30-28 του Διομήδη Αργους στην παράταση. Εκεί, οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη ήταν ψυχωμένοι και αποφασισμένοι, παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά τον αγώνα, προηγήθηκε νωρίς, αλλά κάποια λάθη στην άμυνα έφεραν το ματς στα ίσια και μετά τον Διομήδη μπροστά στο σκορ. Η ΑΕΚ αντέδρασε ισοφάρισε σε 24-24 και με ήρωα τον Κουλούρη έφτασε στην παράταση καθώς ο πορτιέρο απέκρουσε πέναλτι. Στην παράταση και πάλι ο Κουλούρης ήταν εκεί και η ΑΕΚ πήρε την ιστορική πρόκριση.

Δεκάλεπτα: (με την ΑΕΚ ως φιλοξενούμενη) 4-7, 9-11, 15-14 (ημίχρονο), 20-18, 22-21, 24-24 κανονική διάρκεια, Α΄ημίχρονο παράτασης 26-27, 28-30 τελικό

ΑΕΚ: Κουλούρης, Στρμπακ 7, Mπακαούκας 5, Σαμλίδης 3, Κούτσης, Βελιτσιάνος 5, Ανδρώνης, Γερουλάνος, Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Ν. 6, Ασαρίδης 1, Τσαούσης 3, Γρηγοράκης, Κρεμόνας

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Χρυσόπουλος, Ρέντας, Μλαντένοβιτς 8, Χατζόπουλος, Βίντιτς, Bλαχοσπύρος, Μουζακιώτης, Τρουπής 4, Βίτενς, Σάβιτς 3, Τσούλος, Γκούλες, Δημητρούλιας 4, Παπακυπριανού 9